Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwodnicze interfejsy niszczą bezpieczny internet

09 lutego 2024 | Biznes | Michał Starczewski

Poczucie bezpieczeństwa użytkownika internetu może zostać zrujnowane przez duże natężenie drobnych nagabywaczy, którzy próbują zwiększyć kwoty zostawiane w czasie zakupów lub choćby sprowokować do zostawienia więcej danych osobowych.

O bezpieczeństwie Internetu najczęściej dyskutuje się w kontekście zagrożeń atakami hakerskimi, stabilności infrastruktury krytycznej, czy kradzieży oszczędności całego życia. Istnieją też jednak aspekty bardziej subtelne.

Manipulacje w sieci

Bezpieczeństwo internetu ma wiele wymiarów, podobnie jak ma to miejsce w świecie fizycznym. Poczucie zagrożenia przechodnia w mieście zależy nie tylko od lęku przed napastnikami czyhającymi na zdrowie, czy nawet życie, ale także od wolności od nagabywania i natrętów. Natręci indywidualnie nie wyrządzają wielkiej szkody, ale w dużym natężeniu potrafią odebrać komfort spacerowania. Podobnie poczucie bezpieczeństwa użytkownika internetu może zostać zrujnowane przez duże natężenie drobnych nagabywaczy, którzy próbują zwiększyć kwoty zostawiane w czasie zakupów, a choćby tylko sprowokować do zostawienia więcej danych osobowych niż jest to potrzebne. Takimi wszędobylskimi nagabywaczami są tzw. dark patterns (ostatnio określane również jako deceptive patterns), czyli zwodnicze interfejsy.

W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Komisji Europejskiej w 2022 r. zidentyfikowano takie manipulujące użytkownikami techniki aż w 97 proc. badanych aplikacjach i stronach internetowych. Co znamienne, badacze analizowali tylko aplikacje najpopularniejsze wśród Europejczyków. Inne badania nie wykazują aż tak wysokiego odsetka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12794

Wydanie: 12794

Spis treści

Reklama

Zamów abonament