Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ukraina: Niemcy znów blokują

09 lutego 2024 | Świat | Jędrzej Bielecki
Prezydent Joe Biden przyjmie w piątek kanclerza Olafa Scholza. Mają rozmawiać między innymi o pomocy dla Ukrainy. Zdjęcie ze spotkania przed szczytem G7 w zamku Elmau w niemieckich Alpach w 2022 r.
autor zdjęcia: BENOIT TESSIER / POOL / AFP
źródło: Rzeczpospolita
Prezydent Joe Biden przyjmie w piątek kanclerza Olafa Scholza. Mają rozmawiać między innymi o pomocy dla Ukrainy. Zdjęcie ze spotkania przed szczytem G7 w zamku Elmau w niemieckich Alpach w 2022 r.

Po odrzuceniu przez Senat USA pomocy dla Kijowa jedynym wyjściem jest wykorzystanie rezerw walutowych Rosji.

Jak pierwsza ujawniła „Rzeczpospolita”, w najbliższym czasie do Paryża i Berlina ma polecieć Donald Tusk. Wizyta premiera, który do tej pory odwiedził tylko stolicę Ukrainy (pomijając udział w szczytach europejskich w Brukseli), ma być spektakularnym sygnałem odrodzenia współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. Jednak u progu takiej kampanii dyplomatycznej pojawiła się niespodziewana przeszkoda.

Polska z całych sił popiera wykorzystanie rezerw walutowych Rosji zdeponowanych na Zachodzie dla sfinansowania obrony w Ukrainie – przyznają źródła dyplomatyczne w Warszawie.

Jednak Niemcy i Francja, podobnie jak Europejski Bank Centralny (EBC), sprzeciwiają się takiej inicjatywie. Obawiają się, że doprowadzi ona do załamania zaufania do systemów finansów międzynarodowych, a nawet upadku euro: we wspólnej walucie swoje aktywa zdeponowało wiele reżimów autorytarnych świata i mogłyby się one obawiać, że je utracą.

– W kwestii ukraińskiej znów stajemy się razem z Francuzami hamulcowymi. Przywiązanie do idei...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12794

Wydanie: 12794

Spis treści

Reklama

Zamów abonament