Wolontariat pracowniczy – ważny element w budowaniu lepszej przyszłości
W świecie, w którym przedsiębiorstwa coraz bardziej zwracają uwagę na społeczną odpowiedzialność, rośnie zainteresowanie wolontariatem pracowniczym. To nie tylko rezultat działań firm, ale również inicjatyw samych pracowników.
W Polsce, w obliczu zmian społecznych i gospodarczych, wolontariat pracowniczy nabiera szczególnego znaczenia, stanowiąc kluczowy element w budowaniu lepszej przyszłości.
– Zdawałoby się, że wolontariat z pracą zawodową ma niewiele wspólnego, bo nie kojarzy się z miejscem pracy. Okazuje się jednak, że można, a nawet trzeba łączyć te dwie sfery. Dzieje się to z korzyścią dla wszystkich zainteresowanych stron – mówi Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Dobrze zorganizowany wolontariat może być narzędziem osiągania synergii pomiędzy różnymi sektorami, przyczyniając się do rozwiązania problemów społecznych i wpływając na zrównoważony rozwój zarówno społeczeństwa, jak i środowiska.
Wolontariat pozwala na pozyskiwanie talentów
Wolontariat pracowniczy może przybierać rozmaite formy, dostosowane do zainteresowań pracowników i potrzeb społeczności. Może to obejmować wolontariat akcyjny, kompetencyjny, grupowy, e-wolontariat. Kluczowe jest uwzględnienie różnorodności i elastyczności w projektach, by jak najwięcej pracowników mogło aktywnie uczestniczyć w inicjatywach społecznych. Badania Centrum Wolontariatu pokazują, że 88 proc. respondentów uznaje programy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta