Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nierynkowe redysponowanie instalacjami odnawialnych źródeł energii

09 lutego 2024 | Biznes | Adam Kędziora

Po ostatniej nowelizacji Prawa energetycznego obowiązują szczegółowe zasady ograniczania wytwarzania energii w instalacjach odnawialnych źródeł energii lub wyłączania magazynów energii elektrycznej przez operatorów systemów elektroenergetycznych, które nie opierają się na zasadach rynkowych. Niektóre reguły, dotyczące przyznawania rekompensat z tytułu redysponowania, mogą budzić kontrowersje.

Do niedawna kwestia redysponowania na zasadach nierynkowych była w Polsce uregulowana jedynie na poziomie przepisów prawa Unii Europejskiej, a mianowicie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/943 z 5 czerwca 2019 roku w sprawie rynku wewnętrznego energii elektrycznej (dalej „Rozporządzenie”), które ustanawia podstawowe reguły dotyczące redysponowania. Zgodnie z tym aktem redysponowanie, w tym ograniczanie wytwarzania, to środek aktywowany przez jednego lub większą liczbę operatorów systemów przesyłowych lub operatorów systemów dystrybucyjnych i polegający na zmianie schematu wytwarzania, obciążenia lub obu, aby zmodyfikować przepływy fizyczne w systemie przesyłowym i zmniejszyć fizyczne ograniczenia przesyłowe lub w inny sposób zapewnić bezpieczeństwo systemu.

Uzupełnieniem przepisów Rozporządzenia dotyczących redysponowania stały się przepisy krajowe, wprowadzone na podstawie niedawnej nowelizacji ustawy z 10 kwietnia 1997 roku – Prawo energetyczne (dalej „Prawo energetyczne”), która weszła w życie 7 września 2023 roku. Nowe uregulowania ustanawiają na poziomie krajowym bardziej szczegółowe zasady wyłączania lub ograniczania wytwarzania energii w instalacjach odnawialnych źródeł energii (a także wyłączania magazynów energii lub zmiany mocy pobieranej lub wprowadzanej przez dany magazyn), które nie opiera się na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12794

Wydanie: 12794

Spis treści

Reklama

Zamów abonament