Noclegi dla oddelegowanych pracowników bez PIT
Korzystanie przez pracowników delegowanych z kwater przekazanych do użytkowania przez pracodawcę, w trakcie świadczenia pracy delegowanej, nie stanowi przychodu podatkowego.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 9 stycznia 2024 r. (II FSK 434/21).
Spółka prowadzi działalność w zakresie prefabrykacji oraz montażu konstrukcji stalowych oraz linii przesyłowych. Oferowane usługi, są wykonywane nie tylko na terenie Polski, ale także w pozostałych państwach UE. Stałym miejscem wykonywania pracy jest siedziba spółki, jednak część pracowników świadczy ją także zleceniach realizowanych za granicą w formie przeniesienia służbowego, które nie stanowi podróży służbowej w rozumieniu przepisów prawa pracy. W czasie oddelegowania pracowników, spółka zapewnia im bezpłatne miejsca noclegowe. Udostępnienie ww. zakwaterowania leży w interesie pracodawcy, gdyż umożliwia jej to realizację prac kontraktowych. Pracownicy nie mają możliwości wyboru standardu zakwaterowania, a koszty pokrywa w całości spółka.
Spółka zwróciła się do organu z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, której przedmiotem była kwestia, czy po stronie pracownika powstanie przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT w postaci nieodpłatnego świadczenia. Zdaniem spółki, korzystanie przez pracownika z nieodpłatne udostępnionego przez nią zakwaterowania w czasie wykonywania obowiązków pracowniczych za granicą, nie powoduje, iż taki przychód powstanie. Stanowisko spółki zostało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta