Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sztuczna inteligencja jest lustrem ludzkości

18 marca 2024 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
źródło: Rzeczpospolita

AI nie jest ani głupia, ani nieomylna, a tym bardziej nie kieruje się jakimikolwiek uprzedzeniami. – Wszystko zależy od danych. Musimy zdecydować, czego od tej technologii oczekujemy – mówi prof. Aleksander Mądry, badacz z OpenAI.

Kwestia nieomylności to jedno z największych wyzwań, jakie staje przed nami w kontekście sztucznej inteligencji. Jak zauważa Aleksander Mądry, profesor informatyki na MIT, szef działu gotowości w OpenAI, jeden z największych światowych autorytetów w dziedzinie AI, pytanie czy i na ile jesteśmy w stanie zaufać algorytmom, nie sprowadza się jednak do tego, że takie systemy mogą wprowadzać nas w błąd. Jego zdaniem chodzi o to jak zadajemy pytania, czego od tzw. dużych modeli językowych (LLM) oczekujemy i jakie są nasze granice akceptacji, jeśli te oczekiwania nie są w 100 proc. spełnione.

Algorytmy niczym lampa Aladyna

Mimo imponujących możliwości, AI można oszukać. Tak jest choćby z algorytmami analizującymi obrazy – te rozpoznające twarz mylą się, gdy użytkownik założy okulary w nietypowe wzory. Popularne w nowoczesnych samochodach systemy autonomicznej jazdy również nie są nieomylne. Niedawno głośno było o karambolu spowodowanym przez Teslę, która jechała na autopilocie. Na nią wjechały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12826

Wydanie: 12826

Spis treści
Zamów abonament