Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ma być o 20 tys. mniej więźniów, wyjdą wcześniej

18 marca 2024 | Prawo co dnia | Mateusz Mikowski

Więzienia są przeludnione. Moim celem na tę kadencję jest zmniejszenie liczby osadzonych. Pierwsze uzasadnione przedterminowe zwolnienia już nastąpiły – informuje Maria Ejchart, wiceministra sprawiedliwości.

Deklarowała pani, że jeszcze w styczniu zlikwidujecie wszystkie 580 cel w Polsce, w których przebywa powyżej dziesięciu osadzonych. Czy udało się to?

Tak się stało. Do końca stycznia wszystkie takie cele zostały zlikwidowane. Z reguły przebywało w nich po 14 czy 16 osób. Był też przypadek, że w jednej celi było 18 więźniów. W takiej sytuacji nie ma mowy o żadnej resocjalizacji.

Więzienia w Polsce są przepełnione, na co wskazuje Europejski Komitet do spraw Zapobiegania Torturom (CPT). Jaka jest na to recepta nowego rządu?

Rzeczywiście więzienia są przeludnione. Powodem jest przede wszystkim surowość prawa i polityka poprzedniego rządu, zgodnie z którą za wszystkie przestępstwa należy karać więzieniem. Nad zmianą tych przepisów będzie pracowała powołana w ostatnich dniach komisja kodyfikacyjna prawa karnego. I co istotne, jest ona niezależna od resortu sprawiedliwości.

Zmiana przepisów zapewne potrwa. A co można zrobić dziś?

Bez konieczności zmiany ustawy możemy zmienić politykę wykonawczą. Chcemy rozszerzyć stosowanie dozoru elektronicznego. Bez żadnych zmian, już teraz możemy wykorzystać takie rozwiązanie dla 4 tys. osób. Chcę też, by dyrektorzy zakładów karnych nie bali się składać wniosków o przedterminowe zwolnienie. W ostatnich latach sądy penitencjarne w zasadzie nie wydawały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12826

Wydanie: 12826

Spis treści
Zamów abonament