Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prezes wróci przed komisję Pegasusa

18 marca 2024 | Kraj | Jacek Nizinkiewicz
Jarosław Kaczyński i posłowie PiS od początku robili wszystko, żeby podważyć sens i powagę prac komisji
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Kaczyński i posłowie PiS od początku robili wszystko, żeby podważyć sens i powagę prac komisji

Jarosław Kaczyński będzie musiał ponownie zeznawać przed komisją śledczą ds. nielegalnych podsłuchów. Wcześniej może dojść do zmiany przewodniczącej Magdaleny Sroki, która nie radzi sobie na stanowisku.

Obie strony liczyły na coś innego. PiS nie chciało, żeby Jarosław Kaczyński zeznawał przed komisją śledczą ds. Pegasusa. Prezes coraz częściej nie panuje nad sobą i traci cierpliwość, a w konfrontacji z oponentami łatwo daje się sprowokować, co udowodniły obrady Sejmu, gdzie wiceministra rolnictwa Michała Kołodziejczaka zwyzywał od gówniarzy, czy uroczystość składania wieńca pod pomnikiem smoleńskim, gdy jednego z manifestantów nazwał „zasr…m gnojem”. Podczas prac komisji Kaczyński był na lekach, jak się dowiaduje „Rzeczpospolita”, stąd opanowanie podczas ośmiogodzinnego przesłuchania.

Zeznania nieważne?

Prezes PiS blokował przesłuchanie. Powołał się na przepis ustawy o sejmowej komisji śledczej. Art. 11e mówi, że: „Osoby obowiązane do zachowania w tajemnicy informacji niejawnych o klauzuli tajności „tajne”, „ściśle tajne” mogą być przesłuchane co do okoliczności, na które rozciąga się ten obowiązek, tylko po zwolnieniu ich od obowiązku zachowania tajemnicy przez właściwy organ”. Prezydium komisji nie było na to przygotowane. Przez prawie godzinę trwała szamotanina słowna ze świadkiem, który odmawiał złożenia roty przysięgi. Przewodnicząca Magdalena Sroka nie skorzystała z opinii jednego z dziesięciu prawników, których...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12826

Wydanie: 12826

Spis treści
Zamów abonament