Zamówienia publiczne. Ryzyko nadużyć w trakcie prezydencji
Przedsięwzięcia związane z przewodnictwem Polski w UE mają być wyłączone z rygorów zamówień publicznych. Może to skutkować brakiem jawności w wydatkowaniu pieniędzy i wyborze wykonawców.
W I połowie 2025 r. Polska przejmie przewodnictwo w Radzie UE. Prawnicy alarmują, że wszelkie zamówienia związane z tą okolicznością mają być wyłączone całkowicie i bezwarunkowo ze stosowania przepisów ustawy – Prawo zamówień publicznych (PZP). Takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w związku z przygotowywaniem i sprawowaniem przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 r.
Głównym celem wyłączenia jest potrzeba ograniczenia jawności postępowań o udzielenie zamówień publicznych. – W świetle rangi i charakteru wydarzenia, jakim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta