Miasta rozwijają opiekę senioralną
Centra aktywizujące seniorów, usługi przeznaczone dla osób 60+ – to tylko część oferty samorządów dla starszych osób.
Przygotowanie takiej oferty to ważny obowiązek gmin – podkreśla Andrzej Kulig, I zastępca prezydenta Krakowa kandydujący w wyborach na prezydenta miasta. – Liczba osób powyżej 60. roku życia systematycznie rośnie, potrzeba więc specjalnych działań, by naszym mieszkańcom zapewnić jak najdłuższe aktywne uczestnictwo w życiu miasta – dodaje Kulig.
Więcej osób starszych
Udział osób starszych w populacji mieszkańców kraju systematycznie rośnie, ale gwałtowny przyrost nastąpił w ostatnich latach. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że jeszcze w 2005 r. seniorzy stanowili nieco ponad 17 proc. ogółu mieszkańców. W 2011 r. ten udział przekroczył 20 proc., a w 2022 r. było to już ok. 26 proc. ogółu mieszkańców.
Większość osób w wieku senioralnym mieszka w miastach, przy czym nie ma znaczenia wielkość miasta. W Krakowie seniorzy stanowią ponad 25 proc. populacji, w Poznaniu jest to 26 proc. mieszkańców, w stolicy ponad 27 proc., w Opolu prawie 29 proc. – W Lublinie osoby w wieku 60+ to około 29 proc. wszystkich mieszkańców miasta – informuje Anna Czerwonka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublina.
Jak samorządy radzą sobie z aktywizacją swoich starszych mieszkańców? Bardzo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta