Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawiedliwa wojna czy wyłącznie pokój

17 kwietnia 2024 | Rzecz o prawie | Jakub Sewerynik

Uprawnione działania zbrojne też niosą cierpienie i krzywdę. Ale czy to oznacza, że jedynym rozwiązaniem jest poszukiwanie pokoju?

Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz” (Mt 10,34), czyli o wojnie.

Chrześcijaństwo powszechnie przedstawia się jako religię pokoju. Postronny obserwator może jednak uznać ten pogląd za fałszywy. Co prawda Jezus zapowiadany był przez proroków jako „Książę pokoju” (Iz 9,6), a w swoim nauczaniu nakazywał nadstawiać drugi policzek (Mt 5,39) i ostrzegał, że „wszyscy, którzy za miecz chwytają, od miecza giną” (Mt 26,52).

Sam o sobie jednak powiedział, że przyniósł na ziemię miecz (Mt 10,34), choć wypowiedź jest dziś skrzętnie pomijana albo zbywana niewiele znaczącymi ogólnikami. A przecież w przeszłości stanowiła i wciąż może stanowić uzasadnienie „świętej wojny”. I rzeczywiście, chrześcijańscy władcy, łącznie z papieżami, toczyli w imię Boga i licząc na wieczne zbawienie, wiele wojen, które trudno dziś ocenić jako usprawiedliwione – począwszy od wypraw krzyżowych poprzez wojny zakonu krzyżackiego, ekspansje kolonialne czy bratobójczą wojnę trzydziestoletnią. Dominikanin Johannes Falkenberg usprawiedliwiał krzyżacką agresję na Królestwo Polskie. Patriarcha Cyryl otwarcie popiera inwazję Rosji na Ukrainę, nazywając ją „wojną o świętą Rosję”.

Oczywiście, można...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12851

Wydanie: 12851

Spis treści

Reklama

Zamów abonament