Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dzieła z Myszką Miki i Kaczorem Donaldem

17 kwietnia 2024 | Kultura | Monika Kuc
Roy Lichtenstein „Drowning”
autor zdjęcia: Museum of Modern Art
źródło: Rzeczpospolita
Roy Lichtenstein „Drowning”

Wielka retrospektywa Roya Lichtensteina w wiedeńskiej Albertinie pokazuje prace współtwórcy pop-artu, wymienianego jednym tchem z Andy Warholem.

Obrazy, grafiki i rzeźby sprowadzono z najsłynniejszych muzeów świata, pochodzą też z daru dla Albertiny amerykańskiej Fundacji Roya Lichtensteina.

Pokaz zainspirowany ubiegłoroczną setną rocznicą urodzin artysty zaczyna się od najbardziej charakterystycznych komiksowych obrazów, pokrytych rastrem kropek, które Lichtenstein zaczął tworzyć w latach 60. XX wieku.

Motyw disnejowski

W 1961 r. 38-letni Lichtenstein namalował pierwsze wielkoformatowe dzieło zainspirowane kulturą popularną – obraz „Look Mickey” z Myszką Miki i Kaczorem Donaldem, łowiącymi ryby. Donald entuzjazmuje się, że właśnie złapał wielką rybę, choć jej nie widać. Mickey krztusi się ze śmiechu, najwyraźniej wątpi w sukces Donalda.

Anegdota mówi, że artysta malował dla swoich synów Davida i Mitchella, którzy uważali, że nie potrafi stworzyć komiksu. Olejny obraz uznaje się za przełomowy dla powstania pop-artu i za ikoniczne dzieło Lichtensteina.

Roy Lichtenstein miał artystyczne i muzyczne zdolności. Grał na klarnecie i pianinie, w szkole założył zespół jazzowy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12851

Wydanie: 12851

Spis treści

Reklama

Zamów abonament