Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepisy o luce płacowej wprowadzą rewolucję w ogłoszeniach o pracę

17 kwietnia 2024 | Rzecz o prawie | Małgorzata Kurzynoga

Informowanie przed rekrutacją o proponowanej pensji wraz z zakazem sprawdzania historii zarobków mogą przyczynić się do zwalczania nierówności w wynagrodzeniach.

Zatrudniający coraz częściej przedstawiają oferowane wynagrodzenie, ale nie jest to standard. Wielu nie ujawnia widełek wynagrodzeń w ogłoszeniach rekrutacyjnych, co przekłada się na mniejszą jawność pensji w firmach.

Brak takiej jawności przyczynia się z kolei do utrwalania luki płacowej ze względu na płeć, która – według danych Eurostatu z 2021 r. – w Unii Europejskiej wynosi 12,7 proc. W Polsce, według różnych źródeł, luka osiąga pułap od 4,5 proc. do niemal 20 proc. Różnice w szacunkach wynikają z przyjmowanej metodologii i zależą w szczególności od tego, czy badana jest tzw. surowa luka płacowa, stanowiąca różnicę pomiędzy przeciętnym wynagrodzeniem pracowników obu płci, czy tzw. skorygowana, która jest miarą różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn o podobnych cechach (np. wiek, poziom wykształcenia, staż pracy) czy zatrudnionych na podobnych stanowiskach.

Nowe unijne wymogi

Powyższym problemom ma przeciwdziałać dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z 10 maja 2023 r. w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania.

Państwa członkowskie muszą ją implementować do 7 czerwca 2026 r. W niektórych kwestiach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12851

Wydanie: 12851

Spis treści

Reklama

Zamów abonament