Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stypendia dla zdolnych uczniów są zwolnione z PIT

17 kwietnia 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Marcin Szymankiewicz

Uczeń, który otrzymał pomoc materialną o charakterze motywacyjnym od wójta (burmistrza), nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty z tego tytułu nieprzekraczającej 3800 zł rocznie.

Wójtowie i burmistrzowie przyznają stypendia uczniom szczególnie uzdolnionym pobierającym naukę w szkołach na terenie gminy/miasta.

Robią to na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 14a i art. 40 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, art. 90t ust. 4 ustawy o systemie oświaty oraz stosownej uchwały rady gminy/miejskiej.

Do wyłącznej właściwości rady gminy należy bowiem podejmowanie uchwał w sprawie zasad udzielania stypendiów dla uczniów i studentów (art. 18 ust. 2 pkt 14a ustawy o samorządzie gminnym). Na podstawie upoważnień ustawowych gminie przysługuje prawo stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązujących na obszarze gminy (art. 40 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym).

Z kolei na podstawie art. 90t ust. 1 ustawy o systemie oświaty jednostki samorządu terytorialnego mogą tworzyć regionalne lub lokalne programy:

1) wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży;

2) wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży.

Programy te jednostki samorządu terytorialnego mogą tworzyć we współpracy z organizacjami, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. DzU z 2023 r. poz. 571) (art. 90t ust. 3 ustawy o systemie oświaty). W przypadku przyjęcia ww. programów organ stanowiący jednostki samorządu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12851

Wydanie: 12851

Spis treści

Reklama

Zamów abonament