Usługi wodne – zapewnienie dostępu i opłaty
Przepisy prawa wodnego dotyczące opłat za usługi wodne muszą być interpretowane z uwzględnieniem zasady „zanieczyszczający płaci”.
Zapewnienie dostępu do usług wodnych zostało uregulowane w art. 35 ustawy z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne, t.j. DzU z 2023 r., poz. 1478 ze zm., dalej p.w.). Zgodnie z tym przepisem usługi wodne polegają na zapewnieniu gospodarstwom domowym, podmiotom publicznym oraz podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą możliwości korzystania z wód w zakresie wykraczającym poza zakres powszechnego korzystania z wód, zwykłego korzystania z wód oraz szczególnego korzystania z wód (ust. 1).
Gospodarstwom domowym, podmiotom publicznym oraz podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą zapewnia się dostęp do usług wodnych na zasadach określonych w przepisach ustawy (ust. 2), tj. z uwzględnieniem chociażby przepisów poświęconych opłatom za usługi wodne (zob. art. 267 i nast. p.w.). Ustawodawca wyczerpująco zdefiniował również – w art. 35 ust. 3 p.w. – usługi wodne. Wskazał, że obejmują one:
(1) pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych,
(2) piętrzenie, magazynowanie lub retencjonowanie wód podziemnych i wód powierzchniowych oraz korzystanie z tych wód,
(3) uzdatnianie wód podziemnych i powierzchniowych oraz ich dystrybucję,
(4) odbiór i oczyszczanie ścieków,
(5) wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, obejmujące także wprowadzanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta