Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska rozwija się tak, jakby kryzysów nie było

17 kwietnia 2024 | Ekonomia i rynek | Grzegorz Siemiończyk

Wstrząsy z ostatnich lat nie zostawiły na polskiej gospodarce żadnych blizn. Podobnie jest w USA, ale w Europie Polska jest ewenementem.

Aktywność w polskiej gospodarce, mierzona produktem krajowym brutto, zwiększy się w tym roku o 3,1 proc., a w kolejnym roku o 3,5 proc. – prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy w swoim flagowym raporcie „World Economic Outlook” (WEO), opublikowanym we wtorek. W poprzedniej edycji tej publikacji, w styczniu, waszyngtońska instytucja spodziewała się wzrostu PKB Polski w tym roku o 2,8 proc., a w przyszłym o 3,2 proc. Jeszcze wcześniejsze prognozy, z października ub.r., wskazywały na wzrost PKB Polski o odpowiednio 2,3 i 3,4 proc. Tych różnic nie da się wytłumaczyć tylko tym, że 2023 r. okazał się nieco słabszy od oczekiwań MFW, przez co baza odniesienia jest bardziej korzystna.

Rewizja w górę prognoz dla polskiej gospodarki wpisuje się w optymistyczny wydźwięk całego raportu MFW. Globalna gospodarka, z nielicznymi wyjątkami, rozwija się szybciej, niż wskazywały poprzednie scenariusze, a główną tego przyczyną jest ostrzejszy spadek inflacji. Dzięki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12851

Wydanie: 12851

Spis treści

Reklama

Zamów abonament