Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus ogranicza ulgę na darowizny

17 kwietnia 2024 | Prawo co dnia | Przemysław Wojtasik

Ustawa kościelna pozwala odliczać darowizny. Ale skarbówka wyklucza z ulgi przedsiębiorców na liniowym PIT.

Darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła katolickiego można odliczyć od dochodu. Na dodatek w całości, bez limitów. Tak wynika z ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Art. 55 ust. 7 stanowi, że darowizny „są wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym”.

– Nie ma ograniczenia kręgu tych darczyńców, z czego wniosek, że ulga dotyczy wszystkich podatników – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.

Fiskus ma jednak inne zdanie. – Z ulgi na darowizny kościelne nie mogą skorzystać przedsiębiorcy rozliczający się stawką liniową. Ustawa o PIT na to nie pozwala. Darowiznę kościelną można odliczyć w zeznaniach PIT-36 i PIT-37 składanych przez rozliczających się według skali. Także w PIT-28 dla ryczałtowców. Ale nie w PIT-36L, który składają liniowcy – twierdzi Krajowa Informacja Skarbowa.

Podobne stanowisko znajdziemy w poradniku Ministerstwa Finansów na stronie podatki.gov.pl. A także w interpretacjach indywidualnych. W jednej z nich skarbówka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12851

Wydanie: 12851

Spis treści

Reklama

Zamów abonament