Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

USA uratują Ukrainę

17 kwietnia 2024 | Świat | Jędrzej Bielecki
W rękach Mike’a Johnsona jest pomoc dla Ukrainy
autor zdjęcia: Anna Rose Layden / GETTY IMAGES NORTH AMERICA
źródło: Rzeczpospolita
W rękach Mike’a Johnsona jest pomoc dla Ukrainy

Republikanie przerazili się, że zostaną obarczeni odpowiedzialnością za zwycięstwo Putina. I przez to przegrają wybory prezydenckie.

Piątek to będzie wielki dzień. Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zapowiedział, że podda wtedy pod głosowanie pakiet pomocy dla Ukrainy wart 60 miliardów dolarów. Kijów czeka na to od października.

Plan Donalda Trumpa był inny. Liczył, że blokując prace w Kongresie, wykaże, iż Joe Biden nie potrafi skutecznie kierować państwem. A to pozwoli mu odbić Biały Dom w listopadzie.

Tyle że dużo wcześniej może zawalić się ukraiński front. Ostrzegał o tym kilka dni temu w Kongresie głównodowodzący siłami amerykańskimi w Europie generał Christopher Cavoli.

– Z mojego 37-letniego doświadczenia w wojsku wiem, że ten, kto nie ma amunicji, w końcu przegrywa – ocenił. A Ukrainie brakuje broni i amunicji przede wszystkim z powodu wstrzymania dostaw ze Stanów Zjednoczonych, jedynej potęgi zdolnej na krótką metę produkować uzbrojenie w podobnym tempie co Rosjanie.

Ustawa podzielona

Donald Trump przyjął niedawno Johnsona w swojej rezydencji na Florydzie, w Mar-a-Lago. Po spotkaniu oświadczył, że Ukraina powinna otrzymywać część wsparcia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12851

Wydanie: 12851

Spis treści

Reklama

Zamów abonament