Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Administrator musi zgłosić naruszenie danych osobowych

17 kwietnia 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Julita Karaś-Gasparska

Gdy w związku z zaistniałym zdarzeniem występuje wysokie ryzyko naruszenia praw lub wolności osób, administrator ma obowiązek poinformować organ nadzorczy o naruszeniu ochrony danych osobowych. Ma na to 72 godziny.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. o ochronie danych (RODO) nakazuje administratorowi, aby w przypadku naruszenia ochrony danych osobowych, bez zbędnej zwłoki – w miarę możliwości nie później niż w terminie 72 godzin po stwierdzeniu naruszenia – zgłosił naruszenie organowi nadzorczemu, chyba że jest mało prawdopodobne, by naruszenie to skutkowało ryzykiem naruszenia praw lub wolności osób fizycznych. Do zgłoszenia przekazanego organowi nadzorczemu po upływie 72 godzin dołącza się wyjaśnienie przyczyn opóźnienia (art. 33 ust. 1). W przypadku niewywiązania się z ww. obowiązków organ nadzorczy może nałożyć na administratora karę pieniężną (art. 58 ust. 2 lit. i). A kary te – ze względu na swoją wysokość – mogą być bardzo dotkliwe. Tak było m.in. w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12851

Wydanie: 12851

Spis treści

Reklama

Zamów abonament