Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rośnie rola narzędzi informatycznych w audycie

19 kwietnia 2024 | Ranking audytorów | rp.pl
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Sztuczna inteligencja jest przez nas wykorzystywana coraz częściej. Właściwa ocena ryzyka przekłada się bezpośrednio na jakość audytu – mówi dr Anna Bernaziuk, biegła rewidentka, prezes BDO.

Jak wygląda obecna sytuacja na rynku audytu? Czy jest duża konkurencja? Presja cenowa?

W Polsce sytuacja na rynku firm audytorskich jest dość stabilna, choć widać tendencję, że coraz więcej firm – zwłaszcza mniejszych – wycofuje się z badania podmiotów dużych i tych notowanych na giełdzie. Jeśli chodzi o konkurencję to oczywiście ona na rynku audytorskim jest. Jeśli jednak mówimy o presji cenowej to ta zawsze odzwierciedla wielkość badanej jednostki, a więc złożoność badania, pracochłonność i jakość wykonywanych prac. Na cenę wpływają też takie czynniki, jak inflacja, rosnące koszty działania firm audytorskich, które muszą spełniać coraz wyższe wymogi i standardy regulatora, czy inwestycje, np. w zaawansowane narzędzia informatyczne.

Presja cenowa jest efektem kilku elementów. Pierwszym jest ciągły wzrost wymagań dotyczących procedur badania i zakresu dokumentacji. Drugim są koszty związane z utrzymaniem kontroli i nadzoru nad rynkiem audytorskim, które ponoszone są przez firmy audytorskie. Trzecią przyczyną jest znaczący nakład finansowy firm audytorskich na rozwój personelu oraz systemów IT. Jest on niezbędny, gdyż sposób funkcjonowania badanych podmiotów, jak również otoczenie gospodarcze dynamicznie się zmieniają, co oznacza dla firm audytorskich konieczność rozwijania nowych, często...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12853

Wydanie: 12853

Spis treści
Zamów abonament