Korekty finansowe w projektach realizowanych w latach 2014-2021
Uznanie przez właściwą instytucję, że podczas wydatkowania środków doszło do naruszeń, może skutkować nałożeniem korekt finansowych na beneficjenta.
W artykule opublikowanym 22 marca 2024 roku przedstawiłam niektóre aspekty dotyczące kontroli projektów realizowanych w ramach perspektywy finansowej 2014-2020. Podczas kontroli, które prowadzą właściwe instytucje, jednym z aspektów, który podlega badaniu, jest prawidłowość wydatkowania środków pochodzących z danego dofinansowania. Uznanie przez właściwą instytucję, że podczas wydatkowania środków doszło do naruszeń, ma swoje konsekwencje, które mogą skutkować obniżeniem wartości wydatków kwalifikowalnych lub nałożeniem korekt finansowych, które należy postrzegać jako ochronę budżetu Unii Europejskiej przed niewłaściwym wydatkowaniem środków (wyrok NSA z 1 grudnia 2016 roku, II GSK 2609/15).
Skutki złamania procedur
Beneficjent w umowie o dofinansowanie zawieranej w ramach dofinansowań realizowanych w perspektywie 2014-2020, oświadczał, że podczas realizacji projektów będzie dokonywał wydatków w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, jawności oraz efektywności. Szczegółowe procedury uzależnione były od statusu beneficjenta oraz wartości danego wydatku i mogły one wynikać z przepisów ustawy z 11 września 2019 roku – Prawo zamówień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta