Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy zmienią się zasady sprzedaży produktów leczniczych bez recepty przez internet?

19 kwietnia 2024 | Biznes | Ewa Jaroszyńska-Kozłowska JOLANTA PIETRKIEWICZ-KNECHT Anna Wiktorow-Bojska

Państwa członkowskie nie mogą zakazać wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych OTC, gdyż przepis art. 85c Dyrektywy 2011/83/WE dopuszcza taki zakaz tylko w zakresie produktów leczniczych dostępnych na receptę (Rx) – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

∑ W wyroku z 29 lutego 2024 r. w sprawie C-606/21 Doctipharma SAS przeciwko Union des groupements de pharmaciens d’officine (stowarzyszeniu zrzeszającemu grupy aptek, UDGPO) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wskazał, że państwa członkowskie nie mogą zakazać świadczenia usługi polegającej wyłącznie na umożliwieniu nawiązywania kontaktu między farmaceutami a klientami za pośrednictwem strony internetowej w celu wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez recepty (OTC), poprzez strony aptek, które wykupiły tę usługę w sytuacji w której usługodawca nie prowadzi sprzedaży tych produktów leczniczych.

Stan faktyczny

Doctipharma SAS prowadziła stronę internetową umożliwiającą zakup produktów leczniczych OTC „od farmaceuty prowadzącego swoją sprzedażową stronę internetową przy użyciu rozwiązania technologicznego Doctipharmy”. Zakup produktów leczniczych OTC za pośrednictwem strony internetowej Doctipharmy odbywał się zatem poprzez strony internetowe aptek, które wykupiły do niej dostęp na podstawie ryczałtu i wymagał uprzedniego założenia przez klienta konta w oparciu o dane umożliwiające jego identyfikację. Następnie klient dokonywał wyboru produktów leczniczych OTC z zarejestrowanego wcześniej katalogu i dokonywał zapłaty ceny przez wspólny dla wszystkich aptek system płatności jednolitych przy użyciu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12853

Wydanie: 12853

Spis treści
Zamów abonament