Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Audyt nasiąka technologiami

19 kwietnia 2024 | Ranking audytorów | Katarzyna Kucharczyk
Dzięki nowatorskim narzędziom audytor może ocenić wszystkie dane, a nie tylko ich część
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Dzięki nowatorskim narzędziom audytor może ocenić wszystkie dane, a nie tylko ich część

Rola biegłego rewidenta się zmienia. Nie oznacza to jednak, że może go zastąpić sztuczna inteligencja.

Przedsiębiorcy coraz bardziej automatyzują swój biznes, wprowadzając nowe narzędzia IT, które na co dzień usprawniają ich pracę. Oznacza to, że z jednej strony biegli rewidenci muszą edukować się w tym zakresie, aby wiedzieć, jak dostosować swoje procedury do tych zmian. Z drugiej zaś strony sami muszą wprowadzać nowe technologie.

– Już dziś wykorzystanie narzędzi IT przy badaniu sprawozdań finansowych jest powszechne, a tendencja ta będzie się tylko pogłębiać – mówi Dominik Biel, partner zarządzający w UHY ECA.

Człowiek renesansu

W dobie cyfryzacji zawód audytora robi się jeszcze bardziej interdyscyplinarny. Niezbędna jest nowa wiedza i umiejętności.

– Obecnie, przy przeprowadzaniu badania wspierają nas nie tylko eksperci z zakresu prawa czy podatków, ale również IT, wycen czy za chwilę ESG – wymienia Aleksandra Sysiak, ekspertka z RSM. Wtóruje jej Edyta Kalińska, członkini zarządu BDO.

– Firmy audytorskie zatrudniają obecnie specjalistów od systemów informatycznych i bezpieczeństwa IT, zaawansowanych analityków danych i ekspertów od modelowania matematycznego – wymienia.

Nowe możliwości pojawiają się wraz z rozwojem sztucznej inteligencji. – Nasz zawód będzie jednym z tych, które najbardziej zyskają na rozwoju sztucznej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12853

Wydanie: 12853

Spis treści
Zamów abonament