Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najważniejsze jest dziś bezpieczeństwo

19 kwietnia 2024 | Ekonomia i rynek | Jeremi Jędrzejkowski
autor zdjęcia: materiały prasowe
źródło: Rzeczpospolita

Chodzi zarówno o kontekst geopolityczny, jak również energetyczny, ekonomiczny, żywnościowy czy cyfrowy – mówi prof. Jerzy Buzek, europarlamentarzysta, przewodniczący Rady Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Jest pan przewodniczącym Rady Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach. Hasło tegorocznej edycji to „Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości”. Transformacja w jakiej dziedzinie jest dziś kluczowa dla zmiany jutra?

Jeśli miałbym powiedzieć jednym słowem, byłoby to bez wątpienia: bezpieczeństwo. Wchodząc do NATO i Unii Europejskiej, rozumieliśmy, że NATO zapewnia nam bezpieczeństwo, a Unia rozwój gospodarczy. To się zmieniło. Rosyjska wojna w Ukrainie i groźby Putina, ale też chociażby i ostatnia eskalacja na linii Izrael–Iran pokazują nam dobitnie, że potrzebujemy w ramach UE sprawnej unii obronnej. Dwadzieścia, dziesięć, pięć lat temu nie był to nasz priorytet, ale świat wokół staje się coraz mniej przewidywalny i bezpieczny.

Idąc dalej: konsekwentnie zabiegamy o bezpieczeństwo energetyczne – nad tym właśnie pracuję w komisji przemysłu, badań naukowych i energii Parlamentu Europejskiego (PE). Od lat – od porozumienia paryskiego z grudnia 2015 r., a tak naprawdę już od Pakietu „3x20” z marca 2007 r. – postępuje także w UE transformacja energetyczna – od paliw kopalnych ku rynkowi opartemu na dwóch tylko nośnikach energii: energii elektrycznej, głównie z odnawialnych źródeł energii lub atomu, oraz wodorze. Od 2019 r. realizujemy to w ramach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12853

Wydanie: 12853

Spis treści
Zamów abonament