Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowy najmu na rynku hotelowym: modele, aktualne trendy i wyzwania

19 kwietnia 2024 | Biznes | Paweł Czyżewski

Rynek hotelowy wyróżnia się spośród innych sektorów rynku nieruchomości swoją specyfiką – zarówno pod względem komercyjnym, jak i prawnym. Kluczowe różnice dotyczą sposobu obliczania i uiszczania czynszu i innych opłat przez najemcę.

Dla większości gałęzi rynku nieruchomości umowa najmu jest standardowym narzędziem inwestowania w nieruchomości, a także podstawowym sposobem udzielenia tytułu prawnego do korzystania z nieruchomości stanowiącej własność osoby trzeciej. W przypadku rynku hotelowego, umowa najmu nie jest jedyną formą prawną, na podstawie której funkcjonują hotele w budynkach należących do osób trzecich. W praktyce obrotu uczestnicy tego rynku korzystają również ze struktur opartych na umowie o zarządzanie hotelem lub umowie franczyzowej.

Oczywiście kluczowym uczestnikiem rynku hotelowego jest gość hotelowy, bez którego branża hotelowa nie byłaby w stanie funkcjonować. W tym artykule pomińmy jednak relacje prawne między hotelem a jego gościem, a skupmy się na stosunkach pomiędzy podmiotami, które faktycznie tworzą hotel – w szczególności właścicielami nieruchomości, najemcami, zarządzającymi czy franczyzodawcami.

Różne formy działalności hotelowej

Na podstawie umowy najmu hotelowego wynajmujący, który jest właścicielem (lub użytkownikiem wieczystym) nieruchomości, oddaje do używania nieruchomość lub jej część najemcy, który jest zobowiązany do prowadzenia działalności hotelowej w wynajętej nieruchomości oraz płatności czynszu i innych opłat przewidzianych umową.

W uproszczeniu można uznać, że w obrocie spotykamy dwa rodzaje najemców...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12853

Wydanie: 12853

Spis treści
Zamów abonament