Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Projektowanie towarów i usług z myślą o starzejącym się społeczeństwie

11 czerwca 2024 | Administracja i samorząd | Michał Kołtuniak

Uczelnie, instytuty badawcze, samorządy oraz stowarzyszenia firm i pracodawców mogą włączyć się w realizację projektów uświadamiających na czym polega projektowanie uniwersalne i jaka jest jego rola.

Dostępność oraz idea uniwersalnego projektowania to hasła przewodnie konkursu prowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Cel konkursu

Konkurs ma zwrócić uwagę przedsiębiorców, samorządów, organizacji skupiających te podmioty, a także innych instytucji na wagę tych zagadnień. Są one istotne zarówno w kontekście zmian zachodzących w społeczeństwie, a wynikających m.in. z procesu jego starzenia się, jak i w kontekście pojawiających się wymogów prawnych. Polska jest stroną Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, a jej postanowienia stały się integralną częścią porządku prawnego. Ponadto obowiązuje ustawa z 19 lipca 2019 roku o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (DzU z 2022 r. poz. 2240).

Dyrektywa EAA

27 czerwca 2019 roku weszła w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2019/882 z 17 kwietnia 2019 r. w sprawie wymogów dostępności produktów i usług (tzw. dyrektywa EAA), której celem jest w szczególności poprawa dostępu do powszechnie używanych produktów i usług dla osób „doświadczających ograniczeń funkcjonalnych”, w tym osób z niepełnosprawnościami. Do 28 czerwca 2025 roku powinna zostać dokonana jej transpozycja do prawa polskiego, a tym samym powinny wejść w życie przepisy niezbędne do jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12895

Wydanie: 12895

Spis treści
Zamów abonament