Kiedy studnia to wystarczające uzbrojenie terenu dla wydania wuzetki?
Jednym z warunków, jakie powinien spełnić inwestor, aby uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, jest wykazanie, że istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu będzie wystarczające dla planowanego zamierzenia budowlanego. Co to oznacza w praktyce?
Art. 61 ust. 1 pkt 3) w zw. z ust. 5) ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przewiduje, że nie jest konieczne faktyczne istnienie uzbrojenia terenu, ale jedynie zagwarantowanie, że w przyszłości powstanie stosowne uzbrojenie, pozwalające na prawidłowe korzystanie z planowanych obiektów budowlanych. W chwili wydania wuzetki nie musi więc istnieć wystarczające uzbrojenie terenu, czy to w zakresie wody, energii elektrycznej, gazu czy też ścieków. Uzbrojenie to powinno jednak zostać zagwarantowane w drodze umowy pomiędzy inwestorem a odpowiednim dostawcą mediów. Zagwarantowanie oznacza zapewnienie zawarcia umowy w przyszłości, bez obowiązku jej posiadania już w momencie starania się o wydanie warunków zabudowy.
Organ ocenia, czy uzbrojenie jest wystarczające
Określenie, jakie uzbrojenie terenu jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego, jest kwestią związaną z oceną konkretnego projektu inwestycji oraz z realnymi możliwościami (warunkami) dostawców mediów. W przypadku gdy dostawca mediów powołuje się na brak technicznych, finansowych czy prawnych możliwości przyłączenia zamierzenia budowlanego do sieci, inwestor może wskazać na indywidualne ujęcie wody, energii czy ścieków sanitarnych.
Jak wskazał NSA w wyroku z 14 czerwca 2022 r., II OSK...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta