Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy remont szpitala to zadanie dla związku międzygminnego?

11 czerwca 2024 | Administracja i samorząd | Mateusz Adamski

Czy można przekazać w drodze porozumienia administracyjnego zadania polegające na wykonaniu prac adaptacyjnych budynku, nawet jeśli jest w nim prowadzona działalność lecznicza?

Problem rozstrzygnął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Sprawa dotyczyła uchwały Rady Powiatu Żywieckiego, w którym powierzono związkowi międzygminnemu wykonanie zadania publicznego „Przystosowanie III piętra Szpitala Żywiec do udzielania świadczeń zdrowotnych – etap II”. Uchwałę zakwestionował wojewoda.

Stanowisko wojewody

Wojewoda wyjaśnił, że wyrażenie zgody na powierzenie zadania dotyczącego przystosowania jednego z pięter szpitala do udzielania świadczeń zdrowotnych, oznacza przeprowadzenie prac budowlanych i nie stanowi zadania publicznego o charakterze ponadlokalnym oraz nie dotyczy promocji ochrony zdrowia, leżących w kompetencjach powiatu.

Wojewoda zaznaczył, że za remont/przebudowę/modernizację budynku odpowiada jego właściciel, bądź podmiot, z którym zawarł on stosowną umowę cywilno-prawną. Właścicielem nieruchomości zabudowanej budynkiem szpitala jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12895

Wydanie: 12895

Spis treści
Zamów abonament