Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Paragon na matkę bez ulgi

11 czerwca 2024 | Prawo co dnia | Aleksandra Tarka

Żeby wydatki na nakłady były kosztem przy opodatkowanej PIT sprzedaży mieszkania, musi być faktura na właściciela.

Każdy, kto sprzedaje dom czy mieszkanie przed upływem pięciu lat od końca roku nabycia lub wybudowania, musi liczyć się z koniecznością rozliczania z fiskusem. Mniejszy PIT pozwolą zapłacić m.in. udokumentowane wydatki na nakłady, np. remonty zwiększające wartość lokum poczynione przed sprzedażą. Muszą to być jednak faktury VAT, i to wystawione na podatnika. Przypomniał o tym właśnie Naczelny Sąd Administracyjny (NSA).

Szybkie zbycie…

Sprawa, która może być przestrogą dla innych podatników, dotyczyła sprzedaży niespełna 50-metrowego mieszkania z miejscem postojowym. Mężczyzna kupił je pod koniec 2011 r., a ponieważ na sprzedaż zdecydował się już w 2014 r., musiał rozliczyć się z fiskusem. Schody zaczęły się, gdy podatnik złożył spóźnione zeznanie PIT-39 wymagane przy tego rodzaju transakcji.

Fiskus z urzędu wszczął postępowanie w sprawie określenia mu zobowiązania w PIT za 2014 r. Po stronie kosztowej uwzględnił...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12895

Wydanie: 12895

Spis treści
Zamów abonament