Cyberprzestępcy vs. instytucje finansowe – wygra ten, kto lepiej zrozumie drugą stronę
Jak bronić się przed coraz bardziej wyrafinowanymi atakami cyberprzestępców? Czym jest threat intelligence i jak pozwala chronić organizacje oraz ich klientów? – wyjaśniają Juraj Knapec, Product Manager oraz Jakob Souček, Senior Malware Researcher, ze specjalizującej się w cyberbezpieczeństwie fimy ESET.
Jak wyglądają najpopularniejsze aktualnie cyberzagrożenia, wymierzone w sektor bankowy i jego klientów?
Jakob Souček: Instytucje z sektora bankowego są atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców, ale scenariusze ataków niekoniecznie zakładają bezpośrednią kradzież środków. Jednym z kluczowych zagrożeń dla instytucji finansowych są ataki wykorzystujące złośliwe oprogramowanie ransomware. Cyberprzestępcy często liczą, że z większym prawdopodobieństwem i pod presją będą one skłonne płacić okupy, np. za odblokowanie systemów. Jeszcze powszechniejszym zagrożeniem dla sektora są ataki wymierzone w klientów. Cyberprzestępcom zdecydowanie łatwiej jest zaatakować właśnie ich, niż próbować bezpośrednio łamać zabezpieczenia banków, które należą do jednych z najlepiej chronionych instytucji na rynku.
Zatem po jakie strategie sięgają cyberprzestępcy, atakując klientów instytucji finansowych?
Jakob Souček: Poważnym zagrożeniem dla klientów banków są np. tzw. infostealery (typ złośliwego oprogramowania wykradającego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta