Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wybory pokazały zmiany pokoleniowe w polityce

11 czerwca 2024 | Kraj | Izabela Kacprzak

W większości wypadków młodzi politycy wszystkich ugrupowań z lepszymi wynikami od kolegów z dużym politycznym doświadczeniem – wynika z danych PKW.

Na młodych stażem polityków, nawet startujących z odleglejszych pozycji na liście, głosowało więcej wyborców. Podobnie jest z kandydatami aktywnymi w krajowej polityce – uzyskali lepsze wyniki od kolegów europosłów. Widać to chociażby na przykładzie Waldemara Budy, Daniela Obajtka czy Michała Dworczyka.

Na Daniela Obajtka, byłego prezesa Orlenu, głos oddało ponad 171 tys. wyborców PiS na Podkarpaciu. Marek Kuchciński, były marszałek Sejmu, baron PiS w regionie, który od lat robił doskonały wynik wyborczy dla partii Jarosława Kaczyńskiego, na tej samej liście zdobył zaledwie 8,3 tys. głosów. Dobry wynik, z trzeciego miejsca na Dolnym Śląsku, zrobił Michał Dworczyk, były szef KPRM w czasach pierwszych rządów Mateusza Morawieckiego (102...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12895

Wydanie: 12895

Spis treści
Zamów abonament