Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile czasu ma gmina na dostosowanie rozliczeń VAT w zakresie OZE i azbestu?

11 czerwca 2024 | Administracja i samorząd | Joanna Pęczek-Czerwińska

Dostosowanie przez jednostki samorządu terytorialnego rozliczeń VAT w zakresie OZE i azbestu zależy od okoliczności faktycznych danego projektu. Minister finansów przewidział w interpretacji ogólnej różne podejścia do tego zagadnienia.

Po wyrokach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach C-612/21 i C-616/21 nie ulega wątpliwości, że jednostki samorządu terytorialnego (JST) dokonujące dostawy i instalacji systemów OZE albo usuwania wyrobów i odpadów zawierających azbest, co do zasady, nie działają w takich przypadkach w charakterze podatnika VAT. Oznacza to, że czynności te, co do zasady, nie są objęte zakresem podatku VAT. Jednostki samorządu terytorialnego nie mają zatem obowiązku rozliczania podatku należnego, ale równocześnie nie przysługuje im prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zagadnienie to zostało wyjaśnione przez ministra finansów w interpretacji ogólnej.

INTERPRETACJA OGÓLNA MINISTRA FINANSÓW:

Minister finansów wydał 2 maja 2024 r. interpretację ogólną nr PT1.8101.1.2023 w sprawie opodatkowania VAT czynności wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego polegających na instalacji systemów odnawialnych źródeł energii oraz usuwaniu azbestu w związku wyrokami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 30 marca 2023 r. w sprawach C-612/21 Gmina O. i C-616/21 Gmina L.

W interpretacji ogólnej oprócz przedstawienia stanu faktycznego spraw i stanowiska TSUE, minister finansów wyjaśnił także podejście wobec sytuacji, w których JST zgodnie z utrwaloną linią interpretacyjną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12895

Wydanie: 12895

Spis treści
Zamów abonament