Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie przedsiębiorstwa płacą hakerom potężne okupy

11 czerwca 2024 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
źródło: Rzeczpospolita

Już co piąta firma padła ofiarą tzw. ransomware, a niemal 40 proc. z nich zapłaciło przestępcom, by nie stracić swoich danych – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”.

Fala cyberataków nad Wisłą przybiera na sile – włamanie do firmowej sieci, kradzież wrażliwych danych z serwerów lub szyfrowanie plików niezbędnych dla działalności przedsiębiorstwa to zagrożenie, które dotyka w naszym kraju coraz więcej firm. Z badania „Ransomware w Polsce 2024”, przeprowadzonego przez firmę Sophos, które publikujemy jako pierwsi, wynika, że rodzime biznesy stają się dla cyfrowych przestępców łatwym łupem, bo aż 38 proc. z nich nie posiada odpowiednich zabezpieczeń. Efekt? Większość ataków ransomware, a więc wymuszających okup, kończy się w Polsce sukcesem hakerów. Wówczas firmy muszą liczyć się z szantażem liczonym w setkach tysięcy złotych oraz stratami sięgającymi nawet kilku milionów złotych.

Furtka dla ataków

Firmy nie „chwalą się” włamaniami. Znane są oczywiście głośne przypadki, jak ubiegłoroczna historia z laboratoriami diagnostycznymi Alab, czy atak sprzed trzech lat na CD Projekt, generalnie jednak większość takich zdarzeń trzymanych jest w tajemnicy. O faktycznej skali tego zjawiska może świadczyć to, że – jak szacują eksperci Sophos –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12895

Wydanie: 12895

Spis treści
Zamów abonament