Polskie przedsiębiorstwa płacą hakerom potężne okupy
Już co piąta firma padła ofiarą tzw. ransomware, a niemal 40 proc. z nich zapłaciło przestępcom, by nie stracić swoich danych – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”.
Fala cyberataków nad Wisłą przybiera na sile – włamanie do firmowej sieci, kradzież wrażliwych danych z serwerów lub szyfrowanie plików niezbędnych dla działalności przedsiębiorstwa to zagrożenie, które dotyka w naszym kraju coraz więcej firm. Z badania „Ransomware w Polsce 2024”, przeprowadzonego przez firmę Sophos, które publikujemy jako pierwsi, wynika, że rodzime biznesy stają się dla cyfrowych przestępców łatwym łupem, bo aż 38 proc. z nich nie posiada odpowiednich zabezpieczeń. Efekt? Większość ataków ransomware, a więc wymuszających okup, kończy się w Polsce sukcesem hakerów. Wówczas firmy muszą liczyć się z szantażem liczonym w setkach tysięcy złotych oraz stratami sięgającymi nawet kilku milionów złotych.
Furtka dla ataków
Firmy nie „chwalą się” włamaniami. Znane są oczywiście głośne przypadki, jak ubiegłoroczna historia z laboratoriami diagnostycznymi Alab, czy atak sprzed trzech lat na CD Projekt, generalnie jednak większość takich zdarzeń trzymanych jest w tajemnicy. O faktycznej skali tego zjawiska może świadczyć to, że – jak szacują eksperci Sophos –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta