Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strefa ciszy na jeziorze – zakaz pływania skuterem

11 czerwca 2024 | Administracja i samorząd | Karolina Wierzbicka

Pływanie skuterami czy głośnymi łodziami motorowodnymi nie jest dopuszczalne na każdym zbiorniku wodnym. Kto może wprowadzić ograniczenia w tym zakresie i w jaki sposób? Czy można zaskarżyć ten zakaz?

Ustawa prawo ochrony środowiska (p.o.ś.) w art. 116 ust. 1 przyznaje radzie powiatu kompetencję (możliwość) do wprowadzenia ograniczeń i zakazów na śródlądowych wodach powierzchniowych, np. na jeziorach, zalewach, itp. Rada powiatu podejmuje uchwałę w tym zakresie. Sama uchwała może ograniczyć lub zakazać używania jednostek pływających lub niektórych ich rodzajów na określonych zbiornikach powierzchniowych wód stojących oraz wodach płynących. Natomiast w przypadku zbiorników żeglownych (najczęściej rzek) takie ograniczenia lub zakazy zostaną wprowadzone w formie rozporządzenia przez ministra ds. klimatu z porozumieniu z ministrem ds. transportu.

Wartości chronione

Celem wyżej przywołanego przepisu jest ochrona „odpowiednich warunków akustycznych”. Trzeba zaznaczyć, że jest to pojęcie nieostre. Nie ma także własnej definicji prawnej. Treść przepisu art. 116 ust. 1 p.o.ś. w ocenie sądów administracyjnych ( wyrok NSA z 16 listopada 2021 r. III OSK 4128/21) wskazuje, że „wartością chronioną tym przepisem jest stan akustyczny środowiska na terenach przeznaczonych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, co dowodzi, że intencją ustawodawcy było zagwarantowanie na jego podstawie jednostce prawa do korzystania z wypoczynku w odpowiednich warunkach akustycznych”. Według ustawy p.o.ś. zapewnienie jak najlepszego stanu akustycznego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12895

Wydanie: 12895

Spis treści
Zamów abonament