Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wnoszenie mienia do fundacji rodzinnej – ryzyka i pułapki

11 czerwca 2024 | Biznes: Porady Przedsiębiorców | Daria Leszczyk
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita
Ustawa o fundacji rodzinnej zawiera zamknięty katalog czynności
autor zdjęcia: dziennik ustaw
źródło: Rzeczpospolita
Ustawa o fundacji rodzinnej zawiera zamknięty katalog czynności

Warto rozważyć przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę handlową.

Liczba przedsiębiorców rodzinnych, którzy w pierwszym roku funkcjonowania fundacji rodzinnej zdecydowali się na jej powołanie, zaskoczyła wszystkich. Wiele z tych fundacji jest już po etapie kształtowania swojego ładu wewnętrznego i rozpoczęło proces wnoszenia mienia celem rozpoczęcia realizacji swoich celów statutowych. Pomimo iż instynktownie wydawać by się mogło inaczej, to nie każdy składnik majątku rodzinnego powinien znaleźć się w fundacji rodzinnej. Na co powinni szczególnie uważać fundatorzy?

Pierwszą grupą aktywów, których wniesienie do fundacji rodzinnej może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami, są przedsiębiorstwa prowadzone dotąd w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, czy to przez fundatora, czy przez osobę z kręgu jego najbliższej rodziny.

Jednym z kluczowych aspektów funkcjonowania fundacji rodzinnej jest brak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wykraczającym poza zakres wskazany enumeratywnie w ustawie o fundacji rodzinnej. Ustawa o fundacji rodzinnej zawiera zamknięty katalog czynności, które podejmować może fundacja rodzinna. Co do zasady uznać można, że ustawa o fundacji rodzinnej zezwala fundacji rodzinnej na osiąganie przychodów o charakterze pasywnym (m.in. otrzymywanie dywidend ze spółek, których jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12895

Wydanie: 12895

Spis treści
Zamów abonament