Restrukturyzacja w praktyce– jak bronić się przed nadużyciami dłużników?
Wierzyciele powinni aktywnie uczestniczyć we wszczętych przez dłużników postępowaniach restrukturyzacyjnych. Przepisy przewidują środki, które mają na celu ochronę przysługujących im praw.
Ze statystyk jasno wynika, że w Polsce przybywa postępowań restrukturyzacyjnych. Spośród wszystkich przewidzianych polskim prawem rodzajów takich postępowań, największym zainteresowaniem cieszy się postępowanie o zatwierdzenie układu – przede wszystkim z uwagi na minimum formalności w połączeniu z przysługującą dłużnikowi daleko idącą ochroną przed egzekucją. Większej liczbie postępowań towarzyszy również wzrost liczby nadużyć. Do wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego dłużników najczęściej motywuje perspektywa uniknięcia egzekucji wierzytelności układowych w okresie ochronnym lub redukcji zadłużenia, nawet jeśli obiektywnie nie ma szans na zatwierdzenie lub wykonanie postanowień układu. Poniżej wyjaśniamy jak wierzyciele mogą bronić się przed nadużyciami ze strony dłużników.
Prawo daje kilka możliwości
Polskie prawo przewiduje dwa rodzaje postępowań związanych z niewypłacalnością dłużnika:
∑ postępowanie upadłościowe dla dłużników niewypłacalnych oraz
∑ postępowanie restrukturyzacyjne dla dłużników zagrożonych niewypłacalnością.
Istotą postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie konieczności ogłoszenia upadłości. Istnieje kilka rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych, które różnią się pod względem wymaganych formalności, przysługujących dłużnikowi środków ochrony przed egzekucją oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta