Czy każda wierzytelność może być wkładem do fundacji rodzinnej?
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wypowiadał się już kilkukrotnie co do możliwości wnoszenia wierzytelności do fundacji rodzinnej. Co wynika z interpretacji?
Ustawa o fundacji rodzinnej przyznaje fundatorowi duży zakres swobody co do wyboru mienia w jaki zamierza on wyposażyć fundację rodzinną. Fundusz założycielski musi przedstawiać równowartość co najmniej 100 tys. zł. Wskazówką, co do zakresu mienia jaki może fundator, ale także podmiot trzeci w ramach np. umowy darowizny, przenieść na fundację rodzinną, niewątpliwie jest art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej. Celem uproszczenia, da się wyodrębnić trzy kategorie – własności i innych praw majątkowych (ustawowa definicja mienia, zgodnie z art. 44 Kodeksu cywilnego), które można transferować do fundacji rodzinnej, mianowicie:
∑ prawa rzeczowe – np. nieruchomości (budynkowe, lokalowe), w tym nieruchomości rolne, użytkowanie wieczyste, ruchomości – samochody, dzieła sztuki, biżuteria, numizmaty;
∑ prawa majątkowe na dobrach niematerialnych – np. prawa własności przemysłowej oraz intelektualnej – prawa ochronne na znakach towarowych, wzory przemysłowe, patenty;
∑ prawa obligacyjne – np. ogół praw i obowiązków w spółkach osobowych (spółka jawna, spółka komandytowa), udziały lub akcje w spółkach kapitałowych, papiery wartościowe, wierzytelności.
W artykule przyjrzymy się wierzytelności jako przedmiotowi „wkładu” fundatora zarówno na pokrycie kapitału...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta