Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy każda wierzytelność może być wkładem do fundacji rodzinnej?

30 sierpnia 2024 | Biznes | Katarzyna Wojarska-Aleksiejuk Piotr Aleksiejuk

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wypowiadał się już kilkukrotnie co do możliwości wnoszenia wierzytelności do fundacji rodzinnej. Co wynika z interpretacji?

Ustawa o fundacji rodzinnej przyznaje fundatorowi duży zakres swobody co do wyboru mienia w jaki zamierza on wyposażyć fundację rodzinną. Fundusz założycielski musi przedstawiać równowartość co najmniej 100 tys. zł. Wskazówką, co do zakresu mienia jaki może fundator, ale także podmiot trzeci w ramach np. umowy darowizny, przenieść na fundację rodzinną, niewątpliwie jest art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej. Celem uproszczenia, da się wyodrębnić trzy kategorie – własności i innych praw majątkowych (ustawowa definicja mienia, zgodnie z art. 44 Kodeksu cywilnego), które można transferować do fundacji rodzinnej, mianowicie:

∑ prawa rzeczowe – np. nieruchomości (budynkowe, lokalowe), w tym nieruchomości rolne, użytkowanie wieczyste, ruchomości – samochody, dzieła sztuki, biżuteria, numizmaty;

∑ prawa majątkowe na dobrach niematerialnych – np. prawa własności przemysłowej oraz intelektualnej – prawa ochronne na znakach towarowych, wzory przemysłowe, patenty;

∑ prawa obligacyjne – np. ogół praw i obowiązków w spółkach osobowych (spółka jawna, spółka komandytowa), udziały lub akcje w spółkach kapitałowych, papiery wartościowe, wierzytelności.

W artykule przyjrzymy się wierzytelności jako przedmiotowi „wkładu” fundatora zarówno na pokrycie kapitału...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12963

Wydanie: 12963

Spis treści
Zamów abonament