Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Projekty unijne: nieprawidłowości ciągłe i powtarzające się

30 sierpnia 2024 | Biznes | Tomasz Picheta

Nieprawidłowości występujące w projektach realizowanych ze środków unijnych dzielą się przede wszystkim na nieprawidłowości indywidualne i systemowe. Z punktu widzenia instytucji przedawnienia zobowiązania do zwrotu środków istotniejsze może być jednak to, czy mamy do czynienia z nieprawidłowością ciągłą lub powtarzającą się.

W przypadku otrzymania od właściwej instytucji informacji o stwierdzeniu wystąpienia w projekcie unijnym tzw. „nieprawidłowości”, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że pojęcie to na poziomie prawodawstwa Unii Europejskiej zostało zdefiniowane w kilku aktach prawnych. Dla beneficjentów realizujących projekty najistotniejsze są oczywiście definicje „nieprawidłowości” określone w tzw. rozporządzeniach ogólnych, tj. rozporządzeniu 2021/2060, gdy chodzi o projekty realizowane w perspektywie finansowej 2021-2027, rozporządzeniu 1303/2013, gdy chodzi o perspektywę finansową 2014-2020, a także mającym zastosowanie do perspektywy 2007-2013 rozporządzeniu 1083/2006.

Nieprawidłowości – definicja

Przyjmując jednak, że dana nieprawidłowość, której dopatrzyła się właściwa instytucja będąca stroną umowy o dofinansowanie miała mieć miejsce wiele lat temu, warto jest również zajrzeć do Rozporządzenia Rady (WE, EURATOM) nr 2988/95 z dnia 18 grudnia 1995 r. w sprawie ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich. Pojęcie „nieprawidłowości” jest w tym rozporządzeniu zdefiniowane w zasadzie w sposób zbieżny z definicjami określonymi w ww. rozporządzeniach ogólnych. Oznacza ono jakiekolwiek naruszenie przepisów prawa wspólnotowego wynikające z działania lub zaniedbania ze strony podmiotu gospodarczego, które spowodowało lub mogło spowodować szkodę w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12963

Wydanie: 12963

Spis treści
Zamów abonament