Odpowiedzialności organizatora zawodów sportowych
W prawie polskim nie ma obecnie regulacji, która wprost ustanawiałaby zasady odpowiedzialności odszkodowawczej za szkody doznane przez uczestników sportu.
prawnik, Marszałek & Partnerzy
Rosnąca każdego roku liczba amatorskich zawodów sportowych – poza oczywistym powodem do radości z postępującej aktywizacji społeczeństwa – mocą samej statystyki stanowi przyczynek do zwiększonej liczby związanych ze sportem urazów. Należy się zastanowić, czy w razie wypadku taki sportowiec amator powinien zostać pozostawiony sam sobie?
Podobno uprawianie każdej dyscypliny sportu służy zdrowiu, dopóki nie osiągnie ono poziomu wyczynowego. Szacunki oparte na danych zgromadzonych w raporcie EU Injury Database wskazują, że w Unii Europejskiej nawet 70 proc. uczestników sportu zorganizowanego ulega w trakcie swojej kariery kontuzjom. Niewątpliwie część z nich powstaje w trakcie zawodów sportowych, kiedy zapał i duch współrywalizacji mogą przysłonić racjonalne zasady ostrożności. Urazy powstające w trakcie zawodów można co do zasady podzielić na trzy kategorie:
∑ wynikające z przeciążenia organizmu,
∑ będące skutkiem nieprawidłowego zachowania innego zawodnika,
∑ stanowiące następstwo czynników zewnętrznych niezwiązanych z zachowaniem współzawodników.
Jak w dwóch pierwszych przypadkach sprawa ewentualnych roszczeń wydaje się prosta (w pierwszym zazwyczaj nie powstanie odpowiedzialność osoby trzeciej, w drugim zależnie od stopnia naruszenia zasad rozważyć można odpowiedzialność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta