Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uznanie roszczenia – prosty sposób przerwania biegu przedawnienia

30 sierpnia 2024 | Prawo i podatki | Waldemar Szubert

Jednym z podstawowych sposobów przerwania biegu przedawnienia jest uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje, czyli przez dłużnika.

radca prawny, Kancelaria Radców Prawnych Ryszewski, Szubierajski

Przedawnienie to konstrukcja prawna prawa cywilnego – prawa zobowiązań, która przewiduje, że po upływie określonego czasu obowiązek zapłaty roszczenia ustaje z samego tylko tego faktu. Innymi słowy, bierność wierzyciela przez pewien okres, w sytuacji braku przerwania biegu przedawnienia, powoduje, że wierzytelność nie może być skutecznie dochodzona. Dla wierzycieli oznacza to konieczność mobilizacji i terminowego dochodzenia należności, a z punktu widzenia dłużnika oznacza to gwarancje, że w przypadku braku działania wierzyciela przez określony czas nie będzie musiał wywiązać się z obowiązku zapłaty – zwalnia to też z obowiązku gromadzenia dowodów, dokumentów związanych z danym zobowiązaniem w nieskończoność – prowadzi też do stabilizacji stosunków prawnych. W praktyce zastosowanie tej instytucji oznacza to, że sąd rozpoznający roszczenie wierzyciela przeciw dłużnikowi, w przypadku stwierdzenia przedawnienia dochodzonego roszczenia, oddali powództwo jako nieuzasadnione, niezależnie od istnienia samego zobowiązania i braku zapłaty. W orzecznictwie przedawnione roszczenia określa się mianem naturalnych – czyli istniejących, ale z racji przedawnienia niemożliwych do dochodzenia. Z punktu widzenia obrotu znaczenie tej instytucji prawnej jest zatem ogromne, ekonomicznie doniosłe.

Obowiązek zapłaty ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12963

Wydanie: 12963

Spis treści
Zamów abonament