Dokumenty wewnętrzne spółki nie są informacją publiczną
Ograniczenie dostępności informacji z uwagi na tajemnicę przedsiębiorstwa to wyjątek od zasady jawności informacji publicznej. Nie może ograniczyć się do zdawkowego oświadczenia o istnieniu takiej tajemnicy.
radca prawny, partner
aplikant radcowski, Kancelaria Głowacki i Wspólnicy
Art. 4 ustawy o dostępie do informacji publicznej („u.d.i.p.”) jednoznacznie określa, że do udostępnienia informacji publicznej zobowiązane są nie tylko władze publiczne, ale i inne podmioty realizujące zadania publiczne, co ma istotne znaczenie również w odniesieniu do członków organów spółek z udziałem Skarbu Państwa – w tym rady nadzorczej.
Kiedy spółka ma obowiązek?
Nie tylko organy władzy publicznej, ale także inne podmioty, w tym organy samorządów gospodarczych i zawodowych, podmioty reprezentujące Skarb Państwa oraz jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym są w obowiązku, by udzielić informacji publicznej na gruncie u.d.i.p.
Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż w przepisie mowa jest o „jednostkach organizacyjnych” – istota przepisu sprowadza się do uznania, iż obowiązkiem w zakresie udzielenia informacji publicznej objęte są również podmioty prywatne, o ile realizują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym. Jak wskazał WSA w Warszawie w wyroku z 8 sierpnia 2019 r. (sygn. II SAB/Wa 203/19), w przypadku, w którym podmiot prywatny odpowiada za wykonywanie zadań publicznych, informację publiczną stanowić będą jedynie te dane i informacje, które są ściśle powiązane z ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta