Płatności elektroniczne wypierają gotówkę
Jeszcze sześć lat temu gotówka była dominującym instrumentem płatniczym w Polsce. Dziś jest wykorzystywana w nieco ponad jednej trzeciej transakcji.
Rekordowo niski poziom 35 proc. wyniósł w 2023 r. udział płatności gotówką w liczbie transakcji zawartych w punktach handlowo-usługowych. Rok do roku to spadek o 3 pkt proc. Wobec 2018 r. aż o 22 pkt proc.
Jak wygląda rynek
Płatności bezgotówkowe są szczególnie popularne w sklepach z obuwiem i odzieżą, wielkopowierzchniowych, księgarniach, kioskach i sklepach papierniczych, drogeriach, aptekach oraz na spacjach paliw. Konsumenci coraz bardziej doceniają płatności kartą oraz za pomocą urządzeń mobilnych, ponieważ postrzegają je jako szybkie, wygodne i bezpieczne. 60 proc. respondentów biorących udział w badaniu Fundacji Polska Bezgotówkowa w 2023 r. częściej płaciło bezgotówkowo niż rok wcześniej.
– Jednocześnie przedsiębiorcy w badaniu przyznają, że to właśnie głos klienta jest jednym z ważniejszych kryteriów umożliwienia wyboru metody płatności w ich punkcie sprzedaży – mówi Joanna Erdman, prezeska zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa. Do końca lipca 2024 r. do programu Polska Bezgotówkowa dołączyło ponad 485 tys. podmiotów, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta