Stałość regulacji kluczowa dla fundacji rodzinnej
Zapowiedzi Ministerstwa Finansów dotyczące możliwej zmiany modelu opodatkowania fundacji rodzinnej zaledwie po 15 miesiącach jej funkcjonowania budzą ogromne zdziwienie. Jeśli mimo dużych protestów wejdą w życie, to istotnie podważą zaufanie wobec państwa.
Wspomniana zapowiedź jest tym bardziej istotna z uwagi na to, że możliwe zmiany mają fundamentalnie sprzeczny charakter wobec pierwotnego celu, czyli wsparcia firm rodzinnych w Polsce. Co więcej, na pewno nie wystąpi też oczekiwana repatriacja polskiego kapitału z zagranicznych jurysdykcji, na którą także liczono.
Polski biznes rodzinny od lat czekał na fundację rodzinną, która w końcu pozwala na kompleksowe podejście do trudnego zagadnienia sukcesji. Nie bez powodu przedstawiciele przedsiębiorców tak aktywnie uczestniczyli w konsultacjach. Apelujemy w tym miejscu o ponowną pogłębioną refleksję i powstrzymanie się od wywracania modelu opodatkowania fundacji rodzinnej oraz zaczekanie z jakimikolwiek istotnymi zmianami do upływu zapowiadanego trzyletniego okresu od wejścia w życie ustawy. Obecnie docierają do nas sygnały od wielu przedsiębiorców, którzy są głęboko zaniepokojeni kolejnymi planowanymi zmianami regulacji fundacji rodzinnej. Boimy się, że polski biznes w obawie o niestabilność prawa przestanie korzystać z tej instytucji, co negatywnie wpłynie na szansę na długowieczność polskich firm rodzinnych.
Na całe pokolenia
Jesteśmy pewni, że warto budować zaufanie do państwa i organów skarbowych. Chcemy także przypomnieć o postulacie przedwyborczym, żeby istniało co najmniej sześciomiesięczne vacatio legis dla nowych przepisów, tak, aby podatnik miał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta