Nasz cel to stały postęp w leczeniu
Droga do celu polega na stopniowym przesuwaniu granic nauki przy ciągłym kwestionowaniu status quo wiedzy medycznej – mówi Cristian Massacesi, dyrektor ds. medycznych i dyrektor ds. rozwoju w dziale onkologii w AstraZeneca.
Jakie są największe wyzwania, przed którymi staje obecnie onkologia?
Jestem onkologiem z ponad 20-letnim doświadczeniem, pracowałem bezpośrednio z pacjentami, a w ostatnim czasie zajmuję się rozwijaniem nowych leków onkologicznych. W związku z tym chciałbym zwrócić uwagę na postępy, które poczyniono w obszarach innowacyjnych, wychodzących poza chemioterapię. Mam na myśli nowe, ukierunkowane metody leczenia. Ma to bezpośredni związek z tym, jak jest i jak może być postrzegana diagnoza choroby nowotworowej przez społeczeństwa. Naszą ambicją w AstraZeneca jest zmiana percepcji diagnozy onkologicznej – chcemy, by nowotwór nie oznaczał wyroku śmierci, lecz stał się chorobą przewlekłą, która nie musi wiązać się ze spadkiem komfortu życia pacjenta.
Jako dyrektor ds. medycznych i dyrektor ds. rozwoju w dziale onkologii w AstraZeneca nadzoruję rozwój terapii onkologicznych na całym świecie i dobrze wiem, że w walce z chorobami nowotworowymi mamy przed sobą jeszcze wiele do zrobienia. Droga do celu polega na stopniowym przesuwaniu granic nauki przy ciągłym kwestionowaniu status quo wiedzy medycznej. To droga do opracowywania terapii, które mają radykalnie zmieniać dotychczasową praktykę leczenia.
Na czym się obecnie skupiacie?
Po pierwsze, coraz lepiej rozumiemy złożoność chorób nowotworowych. Wiemy, że jeśli dwóch...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta