Polski kapitał pokazuje pazur
Inwestorzy szukają zwrotów z projektów deweloperskich, ale coraz chętniej lokują w nieruchomości długoterminowo.
Polska od lat uchodzi za specyficzny rynek, jeśli chodzi o inwestycje w nieruchomości komercyjne: udział rodzimego kapitału w wartości transakcji to poniżej 5 proc. Ubiegły rok przyniósł mocne schłodzenie nastrojów globalnych graczy, co przełożyło się na lekki wzrost udziału polskiego pieniądza. A już I połowa 2024 r. przyniosła dwucyfrowy odsetek wartości transakcji.
Firmy monitorujące rynek transakcyjny różnią się pod względem metodologii. Cushman & Wakefield szacuje, że rodzimy kapitał odpowiadał w I połowie br. za 10 proc. wartości transakcji (175 mln euro), JLL mówi o 15 proc. (260 mln euro), a Avison Young o nawet 25 proc. (364 mln euro).
Co to za kapitał – i jak sprawić, by trend był kontynuowany, gdy zagraniczni potentaci wrócą nad Wisłę wraz z nadchodzącym ożywieniem?
Nie tylko mieszkania
– Na tegoroczny wysoki wynik wpłynęły w dużej mierze transakcje podmiotu z grupy Terg (właściciel marki Media Expert), kolejne zakupy parków handlowych przez Falcon Investment Management oraz przejęcia budynków biurowych przez Echo Investment w celu ich zastąpienia przez projekty mieszkaniowe – mówi Marcin Sulewski, szef działu inwestycyjnego w JLL. – Podwyższony udział polskiego kapitału jest związany z panującą obecnie na wszystkich rynkach światowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta