Zapłata przedawnionych odsetek – skutki w CIT
Zrzeczenie się przez bank prawa do podniesienia zarzutu przedawnienia skutkuje – w razie zapłaty przedawnionego zobowiązania – brakiem możliwości zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 12 czerwca 2024 r. (III SA/Wa 612/24).
Podatkowa grupa kapitałowa (PGK), której członkiem jest bank, zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przedmiotem zapytania była możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku w postaci zapłaty odsetek ustawowych za opóźnienie w zwrocie części prowizji z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu. PGK wskazała, że zgodnie z wyrokiem TSUE z 11 września 2019 r. (C-383/18) będący jej członkiem bank jest zobowiązany do zwrotu kredytobiorcy części prowizji otrzymanej przy zawarciu umowy, z uwagi na dokonaną przez tego konsumenta spłatę kredytu przed terminem. W niektórych przypadkach dochodzi więc do sytuacji, w której oprócz zwrotu części prowizji, bank będzie zobowiązany również do zapłaty odsetek za opóźnienie.
PGK stanęła na stanowisku, że koszty odsetek za opóźnienie w zwrocie prowizji, ponoszone przez bank, spełniają warunki określone w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, a tym samym mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta