Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firma w domu – czy zapła cimy wyższy podatek od nieruchomości

09 września 2024 | Podatki i rachunkowośćp | Paweł Wyporski

Jeżeli lokal cały czas służy celom mieszkalnym przedsiębiorcy, to nie można mówić o jego zajęciu na prowadzenie działalności gospodarczej.

Ostatnie tygodnie, poza upalną pogodą za oknem, rozgrzewa także dyskusja nad projektem zmian w podatku od nieruchomości. Choć obecny projekt nowelizacji nie przewiduje (na razie) większych modyfikacji w konstrukcji samych stawek podatku, to nie jest wykluczone, że ustawodawca zechce w niedalekiej przyszłości uporządkować także tę kwestię tym bardziej, że – jak wskazują dane udostępnione przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii – w samym pierwszym półroczu 2024 r. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 150 tys. wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

U osób zmagających się z dopełnieniem formalności związanych z założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej i mających zamiar wykonywania jej we własnym mieszkaniu powstaje pytanie: czy konieczne będzie złożenie korekty informacji na podatek od nieruchomości i od kolejnego miesiąca opodatkowanie mieszkania niemal 30 razy wyższą stawką podatku od nieruchomości? Przy mieszkaniu o powierzchni 50 metrów kwadratowych różnica mogłaby wynieść nawet 1600 zł rocznie! Odpowiedź na to pytanie nie jest niestety jednoznaczna.

∑ Kiedy nieruchomości mają związek z działalnością gospodarczą?

Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o  podatkach i opłatach lokalnych (dalej: ustawa) za grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej uznaje się, takie nieruchomości,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12971

Wydanie: 12971

Spis treści

Zamów abonament