Jak są miarkowane sankcje VAT
Organ powinien uzależniać wysokość sankcji m.in. od okoliczności wystąpienia nieprawidłowości, rodzaju i stopnia naruszenia obowiązków przez podatnika czy od jego dotychczasowego postępowania. Są to kryteria bardzo nieostre.
Dodatkowe zobowiązanie podatkowe (sankcja VAT) funkcjonuje od 1 stycznia 2017 r. Od 6 czerwca 2023 r. wprowadzono kryteria, które organ podatkowy musi brać pod uwagę przy jej wymierzaniu, określane czasami jako dyrektywy miarkowania. Tak jak można było się spodziewać, podatnicy toczą liczne spory w tym względzie. Po ponad roku można już pokusić się o refleksję na temat praktyki stosowania nowych regulacji.
Sankcja dotyczy naruszeń w zakresie VAT, jeśli ich skutkiem jest zaniżenie zobowiązania podatkowego w deklaracji (względnie zawyżenie kwoty nadwyżki VAT). Jej podstawowa wysokość to 30 proc. W razie złożenia korekty deklaracji i wpłaty zaległości w odpowiednim czasie po doręczeniu upoważnienia do kontroli albo wyniku kontroli, sankcja jest jednak automatycznie obniżana do 15 proc. albo 20 proc.
Miarkowanie oznacza, że są to stawki maksymalne. Przy ustalaniu wysokości dodatkowego zobowiązania konieczne jest zaś uwzględnienie przez organ podatkowy:
1) okoliczności powstania nieprawidłowości;
2)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta