Planujesz reorganizację transgraniczną? Najpierw uprzedź fiskusa
Wraz z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego podziału i przekształcenia transgranicznego pojawił się obowiązek uzyskania opinii szefa KAS potwierdzającej, że takie reorganizacje nie prowadzą do nadużycia prawa podatkowego.
Obowiązek uzyskania opinii szefa Krajowej Administracji Skarbowej w praktyce może zarówno utrudniać migracje biznesu z lub na terytorium Polski, a także wpływać na inne obowiązki podatkowe.
Wszystkie podziały, połączenia i przekształcenia transgraniczne podlegają obecnie opiniowaniu przez szefa KAS. Obowiązek ten został wprowadzony do kodeksu spółek handlowych oraz ordynacji podatkowej 15 września 2023 r. i jest realizowany poprzez złożenie przez zarząd polskiej spółki wniosku o wydanie opinii przez szefa KAS stwierdzającej, że transakcja nie ma na celu obejścia prawa podatkowego. Zarząd dołącza wniosek o opinię szefa KAS do wniosku do sądu rejestrowego o wydanie zaświadczenia o zgodności z prawem polskim transgranicznej operacji. Procedura rozpatrzenia wniosku nie odbywa się zatem na linii podatnik – organ podatkowy, a szef KAS nie działa w tym zakresie z urzędu.
Implementacja prawa Unii Europejskiej
Omawiana regulacja nie jest wymysłem polskiego ustawodawcy, ale częścią szerszych zmian implementujących dyrektywę 2019/2121 w odniesieniu do transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek. Z jednej strony wprowadzenie dyrektywy miało na celu zacieśnienie integracji w ramach rynku wspólnotowego oraz umożliwienie i ułatwienie przeprowadzania operacji transgranicznych. Pamiętajmy, że w wielu państwach europejskich transgraniczne podziały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta