Emerytura to dla wielu abstrakcja
Co siódmy młody dorosły stale myśli nad swoim życiem na emeryturze. Znacznie więcej, bo prawie 40 proc., nie myśli o tym wcale lub rzadko.
Bez względu na publiczną debatę na tematy emerytalne ta proporcja się nie zmienia. – Gdy wyobrażamy sobie kontekst życia młodych dorosłych, którzy nie ukończyli jeszcze 30 lat, to jest to świat pełen wyzwań, nowych szans, dziesiątek celów i tysięcy marzeń. Moment, w którym pojawia pierwsza stała praca, następuje wyprowadzka z rodzinnego domu, tworzą się stałe związki, pojawiają się dzieci – mówi dr hab. Katarzyna Sekścińska z Uniwersytetu Warszawskiego, autorka „Badania świadomości emerytalnej i postaw wobec systemu emerytalnego Polaków do 30. roku życia – edycja 2024”.
Badaczka zastanawia się, na ile w tym świecie jest miejsca dla myślenia o tym, jak będzie wyglądało życie młodych na emeryturze, i o zabezpieczeniu finansowym na czas zakończenia aktywności zawodowej. Takie pytanie zadała ludziom młodym po raz kolejny. Ekspertyza jest przygotowana na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Okazuje się, że sposób myślenia młodych w ciągu roku zmienił się nieznacznie.
Przyszłość zbyt odległa
Co siódmy ankietowany (15 proc.)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta